District Leadership Council
Wisconsin Conservation Congress
The state is broken down into 11 districts. Two delegates from each district are elected to serve on the District Leadership Council to represent their district's concerns, opinions and citizen input on natural resource issues on a statewide level.
2023-2024 map of Wisconsin Conservation Congress District Leadership Council
District 1 | |
(Ashland, Bayfield, Douglas, Iron, Price, Sawyer, Washburn) | |
Rick Olson W5989 Lake Winter Road Winter WI 54896 715-266-6291 (Sawyer) |
Joe Weiss N4398 Wildcat Road Spooner WI 54801 715-520-0517 (Washburn) |
District 2 | |
(Barron, Burnett, Chippewa, Polk, Rusk, St. Croix) | |
Al Brown 36328 130thAve Stanley WI 54768 715-829-2587 (Chippewa) |
Brad Hopp 173 Hwy 63 Baldwin WI 54002 715-441-9164 (St. Croix) |
District 3 | |
(Lincoln, Marathon, Oneida, Taylor, Vilas) | |
Kurt Justice 2350 Poplar Dr Arbor Vitae WI 54568 715-356-4797 (Vilas) |
Mike Ellsworth N5195 Burma Road Merrill, WI 54452 715-536-3662 (Lincoln) |
District 4 | |
(Florence, Forest, Langlade, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano) | |
Dale Ebert 4941 Carpenter Road Florence, WI 54121 906-2826-6413 (Florence) |
Ronn Krueger, Sr. 485 North Avenue Antigo WI 54409 715-623-4824 (Langlade) |
District 5 | |
(Buffalo, Dunn, Eau Claire, La Crosse, Pepin, Pierce, Trempealeau, Vernon) | |
Kevin Smaby 4665 Brickyard Lane La Crosse WI 54610 608-788-0220 (La Crosse) |
Terri Roehrig S588 County Road H Mondovi WI 54755 920-540-2775 (Buffalo) |
District 6 | |
(Adams, Clark, Jackson, Juneau, Monroe, Portage, Wood) | |
Stan Brownell 9121 Gavel Ave Sparta WI 54656 608-633-2221 (Monroe) |
Al Lobner 11382 Blueberry Road Milladore WI 54454 715-457-2887 (Wood) |
District 7 | |
(Dodge, Fond du Lac, Green Lake, Marquette, Outagamie, Waupaca, Waushara, Winnebago) | |
Dale Maas W9449 Breezy Point Road Fox Lake WI 53933 920-928-2131 (Dodge) |
Mike Arrowood W7859 E.Clark Rd Oakfield, WI 53065 920-579-0106 (Fond du Lac) |
District 8 | |
(Brown, Calumet, Door, Kewaunee, Manitowoc, Ozaukee, Sheboygan, Washington) | |
Brett Weir 516 South 6th Avenue West Bend WI 53095 262-707-4706 (Washington) |
Reed Kabelowsky 1428 N. 9th Street Manitowoc, WI 54220 920-242-3144 (Manitowoc) |
District 9 | |
(Columbia, Crawford, Grant, Iowa, Lafayette, Richland, Sauk) | |
Tony Grabski 5180 Ridge View Rd BlueMounds, WI 53517 608-212-9717 (Iowa) |
Mike Rogers S7151 Marsh Road Merrimac WI 53561 608-643-8057 (Sauk) |
District 10 | |
(Dane, Green, Jefferson, Rock, Walworth) | |
Scott Lettman N8966 Blazer Rd. Belleville, WI 53508 608-516-5869 (Green) |
Paul Reith 209 N Yellowstone Dr. Madison, WI 53705 608-616-0808 (Dane) |
District 11 | |
(Kenosha, Milwaukee, Racine, Waukesha) | |
Eugene Altwies 38816 89th St Burlington, WI 53105 262-960-0348 (Kenosha) |
Rob Bohmann 1105 Melvin Ave Racine WI 53402 262-498-4605 (Racine) |