Lake Name:


Find
a lake.
Contact information
For information on Lakes in Wisconsin, contact:
Wisconsin DNR Lakes
Division of Water
Bureau of Water Quality
Citizen Lake Monitoring Network Awards Contacts

Citizen Lake Monitoring Network Awards

10 Year Pin


The 10 year pin is received by volunteers who have completed 10 consecutive years of Citizen Lake Monitoring. These volunteers receive the pin shown above, as well as a certificate signed by the Secretary of the Department of Natural Resources.

2012   2011   2010   2009   2008   2007   2006   2005   2004   2003   2002   2001   2000   1999   1998   1997  

2012 recipients of the 10 Year Pin

Rodney Andreasen, Hulls Lake, Taylor County
Jerold Bauch, Loon Lake, Ashland County
Jim Baumann, Odana Pond, Dane County
Mary Jo Bonner, Lower Turtle Lake, Barron County
Tom Bugel, Lake Placid, Sawyer County
Sarah Clanton, Sunset Lake, Portage County
Roger Gustafson, Lake Delta, Bayfield County
Steve Helmers, Hunter Lake, Sawyer County
Donald Hoppe, Lake Julia, Oneida County
Bob Horswill, Armour Lake, Vilas County
Roger Jansen, Round Lake, Waushara County
Bill Kerr, Tahkodah Lake, Bayfield County
Paul Kipping, Rooney Lake, Burnett County
Sara Klein, Sevenmile Lake, Oneida County
Donna Leehey, Trego Flowage, Washburn County
PJ Leehey, Trego Flowage, Washburn County
Paul Lehmkuhl, Island Lake, Vilas County
Larry Matheny, Teal River Flowage, Sawyer County
Craig McCallum, Monona Bay and Squaw Bay, Dane County
Pam McVety, Lake George, Oneida County
Richard Mertes, Pleasant Lake, Walworth County
Steven Reichel, Plummer Lake, Vilas County
Robert Reinert, Bean Lake, Washburn County
Jim Rice, Amik Lake, Vilas County
Glen Riess, Hasbrook Lake, Oneida County
Steven Schielke, Crystal Lake, Sheboygan County
Kitt Siegfried, Lake Wissota, Chippewa County
Dennis Vander Werff, Fox Lake, Dodge County
Paul Wojcik, Hunters Lake, Waukesha County
Brad Zepplin, Mead Lake, Clark County


2011 recipients of the 10 Year Pin

Bob Barofsky, Presque Isle Lake, Vilas County
Jeanne Brown, Minong Flowage, Washburn Co.
Ronald Brown, Minong Flowage, Washburn Co.
Jeff Burke, Van Vliet Lake, Vilas County
Paul Callaghan, Stone Lake, Washburn County
Tom Ganfield, Whitewater Lake, Walworth County
Carla Gerstenberger, Half Moon Lake, Lincoln County
Michael Gillette, Grindle Lake, Oconto County
Jean Gottwald, Lower Eau Claire Lake, Bayfield County
Mike Gottwald, Lower Eau Claire Lake, Bayfield County
Robert Gross, Maiden Lake, Oconto County
Geoff Iverson, Williams Lake, Marquette County
Jerry Kabelowsky, Pike Lake, Washington Co, Washington County
Louise Magnani, Peppermill Lake, Adams County
Jim Miller, Muskellunge Lake, Oneida County
Roger Olson, Lake Nancy, Washburn County
Lee Peterson, Little Dummy Lake, Barron Co.
Gail Richter, Legend Lake, Menominee County
Charles Smith, Lake Thompson, Oneida County
Judy Strobush, Apple River Flowage, Polk County
Bob Wellhoefer, Silver Lake, Barron County


2010 recipients of the 10 Year Pin

Cary Anderson, Keyes Lake, Florence County
Jack Arthur, Lake Nebagamon, Douglas Co.
Verlyn Benoy, Lake Magnor, Polk Co.
Richard Bjodstrup, Pretty Lake And Ottawa Lake, Waukesha County
Joe Blanda, Lake Winter, Sawyer County
Allen Bluhm, Silver Lake, Forest County
John Breiten, South Turtle Lake, Vilas County
Susan Breiten, South Turtle Lake, Vilas County
Tom Brovold, Robinson Lake, Bayfield County
Steve Byrd, Shell Lake, Washburn County
Thomas Clark, Walsh Lake, Forest County
Liz Daniels, Upper Nemahbin Lake, Waukesha County
Tricia Daniels, Upper Nemahbin Lake, Waukesha County
Jeff Darton, Pickerel Lake, Oneida County
Bruce Dietzler, Cranberry And Minerva Lakes, Burnett County
Bill Doering, Tiger Cat Flowage, Sawyer County
Noreen Doering, Tiger Cat Flowage - Tiger Cat Lake, Sawyer Co.
Don Freeman, Pokegama Lake, Barron County
Ron Gebhard, Mccullough Lake And Morton Lake, Vilas County
Patrick Gronlund, Squaw Lake, Saint Croix County
Stanley Gruszka, Lac Sault Dore, Price County
Bob Hammond, Cranberry Lake, Bayfield County
Faith Hasler, Butternut Lake, Price County
John Hasler, Butternut Lake, Price County
Michael Helminski, Lawrence Lake, Marquette County
John Joswiak, Lake Tomahawk, Oneida County
Donna Klinner, Lake Esadore, Taylor County
Janet Knutson, Finger Lake, Vilas County
Joe Koschnik, Fawn And Big Saint Germain Lakes, Vilas County
Marie Koschnik, Fawn And Big Saint Germain Lakes, Vilas County
Gil Kroll, Powers Lake, Walworth / Kenosha County
Paul Kuhn, Two Sisters Lake, Oneida County
Shirley Lemke, Lake Esadore, Taylor County
John Markee, Pickerel Lake, Oneida County
Dave Miller, Perch Lake (Bass), Sawyer County
Mark Mosey, Tainter Lake, Dunn County
J. Robert Nicholson, Two Sisters Lake, Oneida County
Robert Olson, Big McKenzie Lake, Washburn / Burnett County
Carol Paretsky, Lotus Lake, Vilas County
Alan Pearson, Freedom Lakes, Polk County
Gary Peterson, Spooner Lake, Washburn County
Dolph Pfefferkorn, Butternut Lake, Forest County
Duane Pratt, Siskiwit Lake, Bayfield County
Hoyt Ritter, Mercer Lake, Iron County
Judie Rivers, Island Lake, Sawyer County
Roger Rivers, Island Lake, Sawyer County
Karen Schoephoester, Bobidosh Lake, Vilas County
Ron Schoephoester, Bobidosh Lake, Vilas County
Wayne Schroeder, Shishebogama And Gunlock Lake, Oneida / Vilas County
John Stern, Big Cedar Lake, Washington County
Jerry Surprenant, Loon Lake Burnett Co, Burnett County
Dick Tews, Lipsett Lake, Burnett County
Jim Thompson, Lake Tomahawk, Oneida County
Orv Torgerson, Barber Lake, Sawyer County
Daniel Vertanen, Nelson Lake, Sawyer Co.
Judy Wagner, Spring Lake, Waukesha County
Jack Wellauer, Teal Lake Sawyer, Sawyer County
William Wilcox, Nelson Lake, Sawyer Co.
Gerald Wolf, Pine Lake, Forest County
Sharry Wuest, Whitefish Lake, Vilas County


2009 recipients of the 10 Year Pin

Jack Albers, Legend Lake, Big Blacksmith Basin, Menominee County
Roland Alger, Imogene Lake, Vilas County
Donald Barnes, Pickerel Lake, Bayfield County
Gerhard Becker, Kentuck Lake, Vilas, Forest County
Wayne Berens, Manson Lake, Oneida County
Ronald Brewster, Ten Mile Lake, Barron Co.
Arland Delvaux, Ranch Lake, Oconto County
Wendy Hanneman, Hammil Lake, Bayfield County
Roy Hansen, Johnson Lake, Burnett County
Beverly Hill, Bass Lake T39 Sec23, Burnett County
Robert Hill, Bass Lake T39 Sec23, Burnett County
Tom Koehler, Bass Lake, Lincoln County
Gerald Kopstein, Bohner Lake, Racine County
Tim Kramer, Stratton Lake, Waupaca County
Tony Kubek, Smoky Lake, Vilas County
John Kudlas, George Lake And Muck Lake, Douglas, Bayfield County
Roger Nelson, Lake Tahkodah, Bayfield County
Richard Nilson, Bean Lake, Washburn County
Dan Nordall, Seven Island Lake, Lincoln County
Gail Nordlof, Clear Lake, Rock County
Jim Schmidt, Lake Magnor, Polk Co.
Sue Siepmann, Crooked Lake, Waukesha County
Jane Swenson, Phantom Lake, Bayfield County
Andy Tesheneck, White Lake, Langlade County
Rae Renee Towne, Legend Lake, Big Blacksmith Basin, Menominee County
Wayne Towne, Legend Lake, Menominee County
James Voborsky, Crescent Lake, Oneida County
Mary Walters, Ellison Lake, Bayfield County
James Williams, Blockhouse Lake, Price County


2008 recipients of the 10 Year Pin

Jim Allen, Dorothy Lake, Oneida County
William Ave'Lallemant, Amik, Pike, Round & Turner Lakes, Vilas County
Nancy Beduhn, Ward Lake, Polk County
Norm Bratteig, Lost Land Lake & Wilson Lake, Sawyer County
Larry Bresina, North Pipe Lake, Polk County
Thomas Chicilo, Bean Lake, Washburn County
Daren Daily, Wilson Creek Flowage, Price County
Jane Daily, Wilson Creek Flowage, Price County
Rolf Ethun, Hiawatha Lake, Vilas County
David Frasch, Lower Clam Lake, Sawyer Co.
Karl Glunz, Friess Lake, Washington County
Dallas Helm, Amik, Pike, Round & Turner Lakes, Price County
Robert Hynek, Shawano Lake, Shawano County
Twila Kaiser, Lac Court Oreilles, Sawyer County
Ralph Kerler, Little Crawling Stone Lake, Vilas County
Neal Klemme, Lake Lucerne, Forest County
June Kons, Little Pine Lake, Iron County
Kenn Krouse, Little Newton Lake, Marinette County
Theodore Lang, Oneonta Lake, Marinette County
Rich Magnani, Peppermill Lake, Adams County
Jennifer McDermot, Berry Lake, Oconto County
Michael McDermot, Berry Lake, Oconto County
Berty Miller, Ludden Lake, Iowa County
Carol Miller, Bird Lake, Oneida County
Eleanor Mitchell, Upper & Lower Buckatabon Lakes, Vilas County
John Mitchler, Mercer Lake, Oneida County
Sally Murwin, Minocqua Lake, Oneida County
Thomas Murwin, Lake Minocqua, Oneida County
Earl Pankow, Carpenter Lake, Vilas County
Mary Quilling, Lake Tahkodah, Bayfield County
Janet Rasmussen, Big Portage, Vilas County
Judy Rollin, Walsh Lake, Forest County
John Selak, Little Elkhart Lake, Sheboygan County
Raymond Shebesta, Deerskin Lake, Vilas County
Wayne Stroessner, Random Lake, Sheboygan County
Carl Sundberg, West And North Lakes, Florence County
JoAnne Van Poucke, Person Lake, Douglas County
Brian Wade, Long Lake, Washburn County
Jack Wierzba, Round Lake, Price County
Jeffrey Zanski, Squaw Lake, Oneida County


2007 recipients of the 10 Year Pin

Mary Adams, Plummer Lake, Vilas County
Sandra Anderson, Whitefish Lake, Douglas County
Frederick Blake, Unnamed Lake, Washburn County
Bob Denison, Long Lake Washburn, Washburn County
David Dopkins, Spirit Lake, Burnett County
Tom Everson, Burns Lake, Sawyer County
Richard Golding, Johnson Lake, Burnett County
Dick Hollar, Pipe & N. Pipe Lakes, Polk Co.
Scott Janssen, Windpudding Lake, Oneida County
Patricia Juday, Anderson Lake, Vilas County
Paul Kapolnek, Benedict Lake, Kenosha County
James Leever, Turtle Flambeau Flowage, Iron County
Jessica Marshall, Little Hills Lake
Larry Mcnurlin, Granite Lake, Barron County
Mary Platner, Alma Lake & Moon Lake, Vilas County
George Rasmussen, Cochran Lake, Price County
Allan Rosenwald, Stone Lake, Washburn Co.
Helen Rossmiller, Pardee Lake, Iron County
John Rossmiller, Pardee Lake, Iron County
Donna Schramm, Lake Metonga, Forest County
Les Schramm, Lake Metonga, Forest County
Lee Wiesner, Middle Eau Claire Lake, Bayfield County
Sue Wiesner, Middle Eau Claire Lake, Bayfield County


2006 recipients of the 10 Year Pin

Arlene Borman, Birch Island Lake, Burnett County
Barry Borman, Birch Island Lake, Burnett County
Roger Brinkmeier, Upper Kelly Lake, Waukesha County
Robert Bueckers, Little Muskego Lake, Waukesha County
Glenn Grage, Namekagon Lake, Bayfield Co.
Jim Judkins, Round Lake, Polk County
Betty Liebert, Bills Lake, Vilas County
Chris Macak, Forest Lake, Vilas County
Thomas Macak, Forest Lake, Vilas County
Charlie Marks, Green Lake, Green Lake County
William Meister, Bass Lake, Sawyer County
Robert Mitchell, Upper & Lower Buckatabon Lakes, Vilas County
Lee Moyer, Lake Helen, Portage County
Don Osborn, Upper Gresham Lake, Vilas County
Charles Otter, Little Long Lake, Forest County
Ralph Severson, Clear Lake, Burnett County
Robert Siman, Potato Lake, Washburn County
Diana Solin, Lake Minnesuing, Douglas County
Les Solin, Lake Minnesuing, Douglas County
Gayle Strand, Little Star Lake, Vilas County
John Vollrath, Mcdill Pond, Portage County
Ruth Ann Vyncke, Tiger Cat Flowage Sawyer Co, Sawyer County
Jeanne Werenicz, Slim Lake, Washburn County
Rick Werenicz, Slim Lake Washburn, Washburn County


2005 recipients of the 10 Year Pin

Ronald Barbieri, Kangaroo Lake, Door County
Marilyn Bland, Grenquist Lake, Polk County
Horst Bornscheuer, Hunter Lake, Vilas County
James Brakken, Wiley Lake, Bayfield County
Dorothy Chandler, Pokegama Lake, Vilas County
Philip Chandler, Pokegama Lake, Vilas County
Sue Dufrain, Sand Lake, Sawyer Co.
Michael Funk, Blue Mountain Lake, Waupaca County
Don Gillum, Anvil Lake, Vilas County
Nancy Guzzetta, Dead Pike Lake, Vilas County
Pete Guzzetta, Dead Pike Lake, Vilas County
Glenn Haupt, English Lake, Manitowoc County
James Heim, Upper St Croix Lake, Douglas County
Richard Johnson, Blue Lake, Oneida County
Roger Kerstner, Marshall Lake, Vilas County
Robert King, Eagle Lake, Vilas County
Sally King, Eagle Lake, Vilas County
Randy Koehler, Bass Lake, Lincoln County
Todd Kohlhepp, Coon Fork Lake, Eau Claire County
David Kranjac, Shawano Lake, Shawano County
Joan Laabs, Long Lake, Waushara County
John Laabs, Long Lake, Waushara County
Don Macintosh, Grindstone Lake Sawyer Co, Sawyer County
Bruce Nagle, Lake Mary, Kenosha County
Reta Nagle, Lake Mary, Kenosha County
Roger Perenick, Pearl Lake, Waushara County
Ray Richter, Moose Lake, Sawyer Co.
Donna Rollmann, Found Lake, Vilas County
Russell Romanelli, Pleasant Lake, Waushara County
Don Shaner, South Twin Lake Washburn Co, Washburn County
Nancy Shaner, South Twin Lake, Washburn County
Steve Strieter, Hartlaub Lake, Manitowoc County
Jim Wrath, Silver Lake, Forest County
Robert Young, Puckaway Lake, Green Lake County


2004 recipients of the 10 Year Pin

Del Baumgartner, Lost Lake, Forest County
Polly Bigler, Long Lake, Waushara County
Randy Bigler, Long Lake, Waushara County
Allen Brandt, Duck Lake, Langlade County
John Callewaert, Manuel, N. Twin & S. Twin Lake, Vilas County
Rita Childs, Whitefish Lake, Sawyer County
William Dillenbeck, Katinka Lake, Vilas County
Richard Divilbiss, Teal River Flowage, Sawyer County
Robert Drewa, Mann Lake, Vilas County
Carolyn Dring, Big, West Bay, Mamie & Helen Lakes, Vilas County
Peter Dring, Big, West Bay, Mamie & Helen Lakes, Vilas County
Robert Gayhart, Pine & Round Lake, Shawano County
Everett Grilley, Long Lake, Washburn County
Howard Guttschow, Gilmore Lake, Washburn County
William Hannaford, Lake Owen, Bayfield County
Kathleen Hill, Sumach Lake, Vilas County
Kristopher Hill, Sumach Lake, Vilas County
Ronald Hine, Towanda Lake, Vilas County
Bob Hitt, Edith Lake, Vilas County
Valeria Hitt, Edith Lake, Vilas County
William Hoveland, Deep Lake, Washburn County
Carol Jensen, Okauchee Lake, Waukesha County
Harry Jensen, South Blue Lake, Oneida County
Herb Jensen, Okauchee Lake, Waukesha County
Merle Johnson, Horseshoe Lake, Polk County
George King, Bear Lake, Barron County
Larry Kochendorfer, Amacoy Lake, Rusk County
George Lunde, Ward Lake, Polk County
Francine Marshall, Little Hills Lake, Waushara County
Pat McKearn, Two Island Lake, Chippewa County
David McLaughlin, Lipsett Lake, Burnett County
Harold Medinger, Bolton Lake, Vilas County
Myrna Mesecher, South Blue Lake, Oneida County
Phillip Offerdahl, Clair Lake, Vilas County
George Petry, Red Ike Lake, Sawyer County
Donald Prehn, Long Lake (Chain Of Lakes), Oneida County
Patricia Prehn, Long Lake, Oneida County
Vern Reigel, South Blue Lake, Oneida County
Richard Rudolph, Big,Wind & Church Pine Lakes, Polk County
Ken Sedmak, Town Corner Lake, Marinette County
Ken Speich, Rock Dam Lake, Clark County
Russ Tiedemann, Roberts Lake, Forest County
James Tiry, Rock Dam Lake, Clark County
George Wanserski, Lake Hallie, Chippewa County
Jean Weinig, Minong Flowage, Washburn County
Joseph Weinig, Minong Flowage, Washburn County
Joe Weix, Pesobic Lake, Lincoln County
John Zwick, Lake Emily, Dodge County


2003 recipients of the 10 Year Pin

Donald Anderson, Upper Turtle Lake, Barron County
Thomas Arnison, Paddock Lake, Kenosha County
Nancy Bentz, Beaver Dam Lake, Barron County
Patrick Buckley, Hunters Lake, Waukesha County
William Collard, Ellwood Lake, Florence County
Donald Eichten, Loveless Lake, Polk County
Leone Eichten, Loveless Lake, Polk County
Lou Frase, Long and Herde Lake, Chippewa County
Robert Hanneman, Waubeesee Lake, Racine County
Linda Helke, Scattering Rice Lake, Vilas County
Penny Huss, Arbutus Lake, Forest County
John King, Clear Lake, Vilas County
Terry Kroening, East Alaska Lake, Kewaunee County
Chloe, Kim, Pat, Steve and Tracey Mayer, Silver Lake, Kenosha County
Dick Nowak, Bass & Long Lakes, Lincoln County
Eugene Ohm, Virgin Lake, Oneida County
Fred Peter, Sand Lake, Chippewa County
Orval Polzin, Brekke Lake, Waupaca County
Larry Sanderson, Diamond Lake, Bayfield County
Tom Schuler, Thunder Lake, Marinette County
Lon Sherman, High Lake, Vilas County
Jackie Stanislawski, Waupaca Chain Of Lakes, Waupaca County
James Stege, Spring Lake, Barron County
Bob Strobush, Apple River Flowage, Polk County
Barbara Szatkiewicz, Little Bearskin Lake, Oneida County
Henry Szymanski, North Turtle Lake, Vilas County
Tom Tellier, Little Portage Lake, Vilas County
Ron Tschohl, Windfall Lake, Forest County
Howard Unrath, Grass, Pine & Round Lakes (Cloverleaf Chain), Shawano County
Mona & Steve Wiechmann, Little Star Lake, Vilas County
Steve Zaborowski, Little Wood Lake, Burnett County
Ted Zaborowski, Little Wood Lake, Burnett County


2002 recipients of the 10 Year Pin

Art Anderson, Silver, Duck and Watersmeet Lakes, Vilas County
Dick Banks, Dad Lake, Vilas County
John Bardos, Island Lake, Vilas County
Nancy Bartelt, Margaret Lake, Oneida County
Bill Bauer, Medicine Lake, Oneida County
Anne Biernasz, Lake Mary, Marinette County
Frank Borkowicz, Muskellunge Lake, Vilas County
Will and Joan Byram, Alder Lake, Vilas County
Richard and Sue Connolly, Bolger Lake, Oneida County
John Erwin, Lake Seventeen, Oneida County
James Evans, Fence and Moss Lakes , Vilas County
Sherm Gardner, Half Moon Lake , Polk County
Martin Gebhardt, Plum Lake, Vilas County
Bill Green, Myrtle Lake, Vilas County
Dick and Elaine Gronert, Turtle Lake, Walworth County
Eric and Sue Henderson, Big Fork Lake , Vilas County
Tom Hinkes, Hidden Valley Lake , Lafayette County
Ward and Mary Holz, Seven Island Lake , Lincoln County
James Hughes, Kathan Lake, Oneida County
Marv Hunsaker, White Ash Lake , Polk County
Ed and Mary Jacobsen, Bass Lake , Burnett County
Tom Jordens, Potter Lake, Walworth County
Don Krueger, Pigeon Lake, Waupaca County
John Krueger, Lake Thompson, Oneida County
Richard Lathrop, Presque Isle, Vilas County
Peter and Nancy Minx, Lost Lake , Vilas County
Charles Modersohn, Tainter Lake, Dunn County
Jean Morris, Blueberry Lake, Sawyer County
Betty Myers, Blue Lake, Oneida County
Ernest Nelson, Squaw Lake, St. Croix County
Ron Nieman, Lake Noquebay, Marinette County
Rod and Brent Olson, Lake Desair , Barron County
Ralph Paulson, Scout Lake, Milwaukee County
Roy and Denise Redlich, Broken Bow Lake , Vilas County
Roger Rieckman, Stormy Lake, Vilas County
Paul Rogers, Wood Lake, Burnett County
Russell Schaffenberg, Deer Lake, Burnett County
Tom Shields, Big Portage Lake, Vilas County
Bob Spehr, Island Lake, Vilas County
Lester Swanson, Deer Lake, Polk County
Ron Teclaw, Emma Lake, Oneida County
Allen and Rosemary Toussaint, Alva and East Horsehead Lakes , Oneida County
George Venzke, Silver Lake, Waushara County
Paul Volek, Montogomery Lake, Kenosha County
Rose Marie Ward, Lake Ripley , Jefferson County


2001 recipients of the 10 Year Pin

Don Bayer, Little Crooked Lake, Vilas County
Norb and Kathleen Brossmer, Echo Lake, Iron County
Earl Clark, Jr., Minocqua Lake, Oneida County
Jim Cramer, Oswego Lake, Vilas County
Linda Daniels, Upper Nemahbin Lake, Waukesha County
Sue De Ment, Tichigan Lake, Racine County
Al Depies, Wolf Lake, Fond du Lac County
Herb Dutton, Diamond Lake, Bayfield County
Pudge Edinger, Archibald Lake, Oconto County
Leone Elgaard, Big Dummy Lake, Barron County
Phillip Erb, Pickeral Lake, Langlade County
Norman Erickson, Wolf Lake, Adams County
Dick Firehammer, Crooked Lake, Oconto County
Norman Flaaten, Rooney Lake, Burnett County
Martha Gleisner, Crystal Lake, Waukesha County
Harold Haag, Boot Lake, Rusk County
Dick Heleniak, Muskellunge Lake, Vilas County
Don Hiller, Little St. Germain Lake, Vilas County
Marguerite Iverson, Street Lake, Vilas County
Nadine Kovar, Rest Lake, Vilas County
Jerry Lyons, Rooney Lake, Burnett County
Paul Mahlberg, Kangaroo Lake, Door County
Larry May, Long Lake, Washburn County
Jerome and Sharon McNellis, Oconomowoc Lake, Waukesha County
John and Cindy Meyer, Heidemann Lake, Kewaunee County
Jerry and Irene Peplinski, Blue Spring Lake, Jefferson County
Toni Pontar, Little Pigeon Lake, Manitowoc County
John Rageth, Eagle Spring Lake, Waukesha County
Roy and Nora Ruud, Lower McKenzie Lake, Washburn County
Paul and Carol Schumacher, Clark Lake, Door County
John Stuart, Little Yellow Lake, Burnett County
Tom Tuttle, Sr., Crab and Little Crab Lakes , Vilas County
Paul Verboomen, Wheeler Lake, Oconto County
David Vogt, Annabelle Lake, Vilas County
Donald Wegner, Sr., Bear Trap and Wapogasset Lakes, Polk County
Chuck Wilfer, Big Sand Lake, Vilas County
Barry and Beverly Wilson, Marl Lake , Waushara County
Mary Witt, Teal Lake, Sawyer County


2000 recipients of the 10 Year Pin

Robert Brenckle, Fox Lake, Dodge County
Dianne Brown, Wazeecha Lake, Wood County
Rick Bruesewitz, Van Zile Lake , Forest County
Julia Buehler, Fish and Pine Lakes , Waushara County
Janet Bur, Grenquist Lake, Polk County
Robert and Shirley Chernowski, Rock Lake, Vilas County
Dick and Ann Ciske, Big Lake, Shawano County
Carol Coates, Maple Lake, Oneida County
Lisa Conley, Lac LaBelle , Waukesha County
Bob and Verene Crane, Lake Wissota, Chippewa County
Robert Damon, Long Lake, Shawano County
Kent and Ariel Dickerman, Round Lake, Shawano County
Kent and Ariel Dickerman, Falk, Gull and Love Lakes , Burnett County
Darrell Dorman, Kelly Lake, Oconto County
Del Dufrain, Sand Lake, Sawyer County
Ken and Darlene Fiske, Adelade Lake, Vilas County
Homer Fratt, Stratton Lake, Waupaca County
Roy Genskow, Mondeaux Flowage, Taylor County
Lloyd and Josephine Gossell, Butternut Lake, Forest County
David Grether, Loon and Lower Red Lakes , Shawano County
Doug Griesbach, Wood Lake, Marquette County
Inge Grosso, Beaver, McCullough and Morton Lakes , Vilas County
Jack Hafner, Hasbrook Lake, Oneida County
Del Halfmann, Axhandle Lake, Chippewa County
Walt Hallen, Ashippun and Upper Phantom Lakes , Waukesha County
Earl and Marie Heider, Rolling Stone Lake , Langlade County
Reid Hundertmark, Pine and Round Lakes, Shawano County
Muriel Issacson, Hulls Lake, Taylor County
Nick Jacob, Bohner Lake, Racine County
Gayland Jensen, Spring Lake, Green Lake County
Gayland Jensen, Big Butternut Lake , Polk County
Bob and Judy Joos, Elizabeth Lake, Kenosha County
E.T. Juday, Anderson Lake, Vilas County
Lowell Keach, Fox Lake, Dodge County
Jim Klimas, Bond Lake, Douglas County
Albert Knuth, Nelson Lake, Vilas County
Glen Kreinbrink, Eagle Spring and Lake Beulah Lake, Waukesha and Walworth County
Joy Krubsack, Grass, Pine and Round Lakes Lake, Shawano County
Paul Lundskow, Sunset Lake, Vilas County
James March, Goose Pond, Dane County
Boris Marohnich, Whitewater Lake, Walworth County
John and Candy McMahon, Long Lake, Burnett County
Marj Mehring, Squash Lake, Oneida County
Jim Merkowitz, High Lake, Vilas County
Richard Michels, Druid Lake, Washington County
William Minnich, Big St. Germain Lake , Vilas County
Dave Opsteen, Rose Lake, Langlade County
Patrick Perkins, Bass Lake, Washburn County
Fritz Phillip, Bass Lake, Marinette County
Moody Plunkett, Bass and Spencer Lakes , Waupaca County
Loren Roethlisberger, Halfmoon Lake, Oconto County
Russ and Dorothy Sawallish, Lac Sault Dore , Price County
June Schmall, Johnson Lake, Vilas County
John Schneider, Crystal Lake, Sheboygan County
Otto Schoeneck, Sugar Camp Lake, Oneida County
Earl Sheldon, Boot Lake, Oconto County
Earl Sheldon, Crane Lake, Forest County
Maynard Silver, Little Star Lake, Vilas County
Maynard Silver, Tombeau Lake, Walworth County
Tom Simonson, Silver Lake, Columbia County
John Sipos, Golden Lake, Waukesha County
Kenneth Smith, Range Line Lake , Forest County
George Stall, Hasbrook Lake, Oneida County
Robert Sward, Big Lake, Vilas County
Jim Therres, Long Trade Lake , Polk County
Robert and Mary Thiede, Leader Lake, Douglas County
Robert Tiede, Sissabagama Lake, Sawyer County
James Vennie, Devils, Fish and Indian Lakes , Sauk County
Robert Wiethaup, Lake Five, Washington County
Reuben and Judith Zettler, Chain, Clear, Island and McCann Lakes , Rusk County


1999 recipients of the 10 Year Pin

Ruby Braun, White River Flowage , Waushara County
Leonard Pilak, Big Muskego Lake, Waukesha County
Jim Watson, Jr., Swan Lake , Columbia County
Chip Wulff, Sunday Lake, Oneida County


1998 recipients of the 10 Year Pin

Robert August, Lake Chetek, Barron County
William Flader, Witters Lake, Waushara County
Gary Fredrickson, Prairie Lake, Barron County
Don Glaeser, Bullhead Lake, Manitowoc County
Martin Haavisto, Indian Lake, Oneida County
O.K. Hedlund, Middle Eau Claire Lake, Bayfield County
Gary Kirschnik, Lake Keesus, Waukesha County
Dennis Krubsack, Round, Pine and Grass Lakes , Shawano County
Alfred Moris, Lower Turtle Lake , Barron County
Donald Neumann, Boot Lake, Oconto County
Leo Pokryfke, Tenmile Lake, Barron County
Bob Radtke, Weyauwega Lake, Waupaca County
Adelle Rouse, Friess Lake, Washington County
Elaine Spees, Lake Huron, Waushara County
Gary Wichgers, Forest Lake, Fond du Lac County


1997 recipients of the 10 Year Pin

Jim Agnini, Spectacle Lake, Vilas County
Roland Boettcher, Beaver Lake, Washburn County
Mary Jane Bumby, Green Lake, Green Lake County
Byron Burman, Apple River Flowage , Polk County
F.D. Cook, Sand Lake, Rusk County
Nils and Lois Dahlstrand, Lake Morris, Waushara County
Gordon Dobbs, Pleasant Lake, Walworth County
Dick and Sue Downing, Gilbert Lake, Waushara County
Douglas Dunlap, Little Sissabagama Lake , Sawyer County
Steven Frey, Cedar Lake, St. Croix County
Wilfred Gries, Bullhead Lake, Manitowoc County
Dale Jalinski, Bear Lake, Oneida County
Bob Kirschner, Crystal Lake, Forest County
Rudy Kohta, Deerskin Lake, Vilas County
Fred Kruger, Big McKenzie Lake, Burnett County
Howard Lang, Green Lake, Washington County
Kenneth Lehner, Lake Lucerne, Forest County
Kevin MacKinnon, Delavan Lake, Walworth County
Charles McLellan, Fish Lake, Burnett County
Bert Moline, Afterglow Lake, Vilas County
Pete Moline, Afterglow Lake, Vilas County
Betty Peterson, Bass Lake, Vilas County
Joe Procknow, Road Lake, Lincoln County
Gerald Ptaschinski, Sr., Porters Lake, Waushara County
Roy Rulseh, McDonald Lake, Vilas County
Tom Rulseh, McDonald Lake, Vilas County
Kay Scharpf, Franklin Lake, Forest County
Bernard Strobach, Spirit Lake, Price County
Phil Valitchka, Little Maiden' Lake, Oconto County
Bill Whyte, Webb Lake, Burnett County
Stanley Young, White Lake, Marquette County