LRP - Licenses

LRP - Regulations

LRP - Permits

Recreation - Statewide

Recreation - Trapping

Recreation - Fishing

Recreation - Hunting

Env. Protection - Management

Env. Protection - Emergency

Env. Protection - Resources

To sign up for updates or to access your subscriber preferences, please enter your contact information below.



 
Email Notices
Find
scheduled meetings, agendas, and minutes.
Learn
more about the annual spring hearings and how you can participate.
Read
Congress press releases, position statements, and newsletters.
Contact information
If you are interested in getting involved with the Conservation Congress or have a specific question about the Conservation Congress, contact:
Kari Lee-Zimmermann
Conservation Congress Liaison
PO Box 7921
Madison WI 53707-7921
608-266-0580 (phone)

District Leadership Council

2016 District Leadership Council

2016-2017 WCC District Leadership Council: Back row (left to right) Al Brown, Ken Risley, Bob Ellingson, Al Suchla, Joe Weiss, Al Shook, and Staush Gruszynski. Second row (left to right) Mike Riggle, Dale Maas, Stan Brownell, Jayne Meyer, Dave Larson, Rick Olson, and Lee Fahrney. Front row (left to right) Ronn Krueger, Mike Rogers, Al Lobner, Larry Bonde, Arlyn Splitt, Ken Anderson, and Scott Gunderson. (Not pictured is Kevin Smaby.)

The state is broken down into 11 districts. Two delegates from each district are elected to serve on the District Leadership Council to represent their district's concerns, opinions and citizen input on natural resource issues on a statewide level.

2016-2017 map of Wisconsin Conservation Congress District Leadership Council

WCC District Map

1

District 1
(Ashland, Bayfield, Douglas, Iron, Price, Sawyer, Washburn)
Joe Weiss
W5390 Bobcat Road
Spooner, 54801
715-520-0517
(Washburn)
Rick Olson
W5989 Lake Winter Rd
Winter, 54896
715-266-6291
(Sawyer)

2

District 2
(Barron, Burnett, Chippewa, Polk, Rusk, St. Croix)
Al Brown
400 Pine Court Lot #8
Stanley, 54768
715-829-2587
(Chippewa)
Dave Larson
827 310th Street
Glenwood City, 54013
715-772-4522
(St. Croix)

3

District 3
(Lincoln, Marathon, Oneida, Taylor, Vilas)
Mike Riggle
859 Malibu Street
Medford, 54451
715-965-4121
(Taylor)
Ken Anderson
PO Box 294
Eagle River, 54521
715-479-2394
(Vilas)

4

District 4
(Florence, Forest, Langlade, Marinette, Menominee, Oconto, Shawano)
Bob Ellingson
17342 North Road
Lakewood, 54138
715-276-7129
(Oconto)
Ronn Krueger, Sr.
N6732 Cty Road V
Deerbrook, 54424
715-623-4824
(Langlade)

5

District 5
(Buffalo, Dunn, Eau Claire, La Crosse, Pepin, Pierce, Trempealeau, Vernon)
Kevin Smaby
4665 Brickyard Lane
La Crosse, 54610
608-788-0220
(La Crosse)
Al Suchla
1347 Schank Court
Arcadia, 54612
608-323-7081
(Trempealeau)

6

District 6
(Adams, Clark, Jackson, Juneau, Monroe, Portage, Wood)
Stan Brownell
9121 Gavel Road
Sparta, 53656
608-269-6835
(Monroe)
Al Lobner
11382 Blueberry Road
Milladore, 54454
715-457-2887
(Wood)

7

District 7
(Dodge, Fond du Lac, Green Lake, Marquette, Outagamie, Waupaca, Waushara, Winnebago)
Dale Maas
W9449 Breezy Point Road
Fox Lake, 53933
920-928-2131
(Dodge)
Arlyn Splitt
N9050 Bell Corners Road
Clintonville, 54929
715-752-4740
(Waupaca)

8

District 8
(Brown, Calumet, Door, Kewaunee, Manitowoc, Ozaukee, Sheboygan, Washington)
Staush Gruszynski
1715 Deckner Avenue
Green Bay, 54302
920-216-3793
(Brown)
Larry Bonde
22514 Rockville Road
Kiel, 53042
920-286-3327
(Manitowoc)

9

District 9
(Columbia, Crawford, Grant, Iowa, Lafayette, Richland, Sauk)

Lee Fahrney
7860 McKenna Road
Hollandale, 53544
608-967-2208
(Iowa)

Mike Rogers
S8955 Matoushek Road
Prairie Du Sac, 53578
608-643-8057
(Sauk)

10

District 10
(Dane, Green, Jefferson, Rock, Walworth)
Kenneth Risley
W3874 Krueger Road
Monticello, 53570
608-558-4640
(Green)
Jayne Meyer
201 Randolph Drive
Madison, 53717
608-662-9374
(Dane)

11

District 11
(Kenosha, Milwaukee, Racine, Waukesha)
Al Shook
W339 S2576 Highway C
Oconomowoc, 53066
262-968-2598
(Waukesha)
Scott Gunderson
23401 Hanson Road
Union Grove, 53182
414-581-3157
(Racine)
Last revised: Thursday June 02 2016